
S tréningom priestorovej predstavivosti je to ťažké. Avšak nie každý, kto v 3D bludisku blúdi, je stratený.
Riešenie príkladov v rámci priestorovej predstavivosti sa často zle komentuje. Dávať odborný výklad k tomu, ako si máte teleso správne vizualizovať nejde príliš dobre. Resp. možno to ide, ale skupine ľudí s priestorovou predstavivosťou to bude jasné hneď a druhej skupine bez priestorovej predstavivosti to nepomôže. Aj tak sa v TSP čas od času objaví príklad, pri ktorom vizualizácia nie je kľúčová. Jedným z takýchto príkladov je aj tento:
3D bludisko si v zásade ani nemusíte predstavovať. Samotná vizualizácia cesty, ak ste jej schopní vám pomôže pochopiť kľúčový princíp potrebný k riešeniu. K jeho odhaleniu však vizualizáciu nutne nepotrebujete. Stačí si uvedomiť, že nech už sme v akomkoľvek bludisku (aj 3D) a prídeme v ňom kamkoľvek, na štart z ktorého sme vyšli sa vrátime vždy tak, že pôjdeme späť rovnakou cestou. A keď sa niekedy otočíme a chceme prejsť rovnakú cestu naspäť, všetky smery, ktorými sme pôvodne išli sa otočia tiež. Ak sme pôvodne išli dvakrát doľava, pôjdeme naspäť dvakrát doprava. Ak ideme doľava, hore a doprava, späť pôjdeme doľava, dole a doprava. Všetko sa nám len zrkadlovo otočí.
V tomto konkrétnom zadaní máme základné tri smery:
sever (S) – juh (J)
západ (Z) – východ (V)
hore (N) – dole (D)
Zadaná cesta vyzerá takto:
3Z, 3S, 3N, 5V, 5J a 1D
Postavíme si ju teda zrkadlovo:
3Z = 3V
3S = 3J
3N = 3D
5V = 5Z
5J = 5S
1D = 1N
Výsledkom je teda cesta 3 kroky na východ, 3 na juh, 3 dole, 5 na západ, 5 na sever a 1 hore. A takúto možnosť v ponuke nemáme, pretože by sa nejednalo o úsporné riešenie. Pozrieme sa totiž na cestu a zistíme, že niektoré kroky od seba môžeme odčítať. Ak ideme 3 kroky na východ (obrazne doprava) a potom 5 krokov na západ (obrazne doľava), skončíme 2 kroky na západ. Takže si výslednú cestu zjednodušíme:
3V – 5Z = 2Z
3D – 1N = 2D
3J – 5S = 2S
Výsledná odpoveď TSP prikladu je teda dva na západ, dva dole a dva na sever, teda možnosť e).