Rady a tipy pre kvalitnú prípravu
Už viete, že sa vás budú TSP týkať? Začnite s prípravou čo najskôr. Ak chcete, aby príprava bola čo najefektívnejšia, držte sa týchto rád:
1. riešte vo vlnách, preskakuje
Veľkou chybou by bolo, ak by ste príklady riešili podľa poradia, nepreskakovali a nevyberali si medzi nimi tie, ktoré sú Vám bližšie. Takýchto chýb sa dopúšťajú väčšinou študenti, ktorí príprave nevenovali dostatok času alebo tí, ktorým nervozita nedovolí postupovať inak.
2. stráženie času
Toto je veľmi dôležitý aspekt. Aj keď sa 100 minút zdá byť dlhá doba, verte tomu, že Vám rozhodne stačiť nebude. Nikomu. Test je nastavený tak, aby bol časovo náročný. Preto si na vlastných hodinkách starostlivo sledujte, ako ste na tom. Pozor! Nepozerajte sa ale na hodinky po vyriešení každého príkladu, to by Vám paradoxne uberalo čas a znervózňovalo. Odporúčam čas prekontrolovať po každom subteste.
3. zvážte tipovanie
Vzhľadom k tomu, že sa už od roku 2008 odpočíta za zlú odpoveď 0, 25 bodu, musíte zvážiť, či príklad označíte, aj keď si nie ste úplne istí jeho správnosťou. Rozhodne neodporúčame tipovanie. Napríklad v situácii, kedy naozaj netušíte, o čom je v zadaní reč. Na druhú stranu, ak zvažujete napríklad len 2 možnosti, oplatí sa vám trošku zariskovať.
4. práca so zadaním, najmä jeho dôkladné čítanie, písanie, podčiarkovanie a značenie
Zadanie máte plne k dispozícii, píšte si do neho, škrtajte alebo podčiarkujte dôležité slová! Značte si v zadaní testu, ktorý príklad ste už vyriešili, ktorý neviete (škrtnúť). Poznačiť si môžete aj tie, ku ktorým sa chcete v priebehu testu vrátiť. Katastrofou by pre Vás bolo, keby ste na základe absencie značenia čítali rovnaký príklad viackrát (sú veľmi dlhé a komplikované).
5. pozornosť a maximálne sústredenie až do konca testu
Zo skúseností vieme, že študentom robí koncentrácia veľký problém. Viedli sme už niekoľko desiatok kurzov a zakaždým, keď so študentami píšeme skúšobné testy sa o tom presviedčame znovu a znovu. Prvú polovicu času sú pisatelia čulí a optimistickí, ku koncu časového limitu im však dochádzajú sily. Ako si zlepšíte koncentráciu? Vždy, keď budete písať skúšobný test (doma, v kurze), nedávajte si prestávky. Pracujte vždy celú dobu, ktorá je testu určená. "Dvadsať minútové zastávky nad TSP" nie sú to pravé pre komplexnú prípravu.
6. neprepadnúť panike
Snažte sa zostať v priebehu testu čo najviac v pohode. Takmer každý je prekvapený obtiažnosťou testu. Avšak TSP sú nastavené tak, že aj tí najlepší si môžu dovoliť veľa chýb. Preto sa nenechajte vyviesť z duševnej rovnováhy, verte si.