Viete z hlavy vysvetliť základné rozdiely medzi Európskou radou, Radou Európskej únie a Radou Európy?
Čo to vôbec je?
Oddiel kultúrneho prehľadu testuje TSP váš tzv. všeobecný rozhľad alebo tiež znalosti z rôznych humanitných odborov. A s prípravou to nie je zrovna ružové. Tento oddiel Vám proste musí sadnúť. Kultúrny prehľad sa z podstaty veci nedá naučiť, získava sa. A proces získavania má skôr dlhodobý charakter. Obrovskú výhodu budú mať maturanti z dejepisu, základov spoločenských vied a napr. dejín kultúry. Taktiež zanietení čitatelia a milovníci geografie.
S čím sa stretnete?
Štruktúra kultúrneho prehľadu sa v každom ročníku mení, odporúčame vám zopakovať si nasledovné okruhy:
Klasická literatúra a spisovatelia - v posledných ročníkoch sa vždy objavil úryvok z knihy, pričom sa nie vždy určoval autor, ale napríklad tvrdenie neplatiace o autorovom živote.
Biblia a grécke bájky a povesti - prečo mal vlastne Abrahám zabiť svojho syna Izáka, keď na svete bolo dohromady asi 3,5 človeka? A čo sa skrýva na dne Pandorinej skrinky?
Umelci (hlavne skladatelia a maliari) - veľmi obľúbeným je zoraďovanie umelcov do správnych slohov.
Antické Grécko a Rím - peloponézska vojna, grécko-perzské konflikty, …
Základný prehľad o svetových náboženstvách - predstavitelia, myšlienky, základné sviatky …
História a fungovanie EU - viete z hlavy vysvetliť základný rozdiel medzi Európskou radou, Radou Európskej únie a Radou Európy?
História 20. storočia - svetové vojny, studená vojna, rozdelenie štátov, politické osobnosti - proste kedy, kde, prečo a ako sa stalo … A k tomu všetkému naviac býva zapojený aj vesmír.
Ako sa s tým v TSP popasovať?
Kultúrnym prehľadom môžete s kľudným svedomím, za predpokladu, že vás žiadna neznalosť nerozhodí, pri písaní TSP začať. Charakter otázok je viem/neviem. Rôzne dedukcie a logické odvodzovanie možné sú, ale aj tak ich musíte kombinovať s faktografickými znalosťami času. Času vám tento oddiel moc nezaberie.
V ďalších článkoch sa zameriame na konkrétne okruhy znalostí a ukážeme si aj nejaké pomôcky na zapamätanie si základných informácií.